بورس چیست؟ مزایا و معایب بازار بورس

بورس چیست؟ مزایا و معایب بازار بورس چیست؟ بورس بازاری است که شرکت های مختلف به منظور عرضه‌ی سهام خود به آن مراجعه کرده تا مردم آن را خریداری نمایند. درواقع بورس همانند سایر بازارها که در آن کالاهای مختلف مبادله و معامله می‌شوند، است؛ با این تفاوت که در این بازار سهام شرکت‌های مختلف مورد معامله قرار می‌گیرد. بازار بورس در هر کشوری تقریبا قوانین خاص خود را دارد در ایران نیز این قاعده حاکم است. شرکت‌هایی که در ایران قصد وارد شدن به بازار بورس را دارند باید یکسری شرایط معین را دارا باشند تا بتوانند در بورس شرکت کنند به طور مثال شرکت باید سهامی عام بوده و سرمایه‌ی آن از یک مقدار حداقلی کمتر نباشد و یا اینکه سه دوره‌ی متوالی منتهی به پذیرش در بورس سودآور بوده باشد.

همانطور که ذکر شد ورود به بازار بورس شرایط و ضوابط خاص خود را دارد، و هر شرکتی که قصد ورود به آن را داشته باشد باید از این شرایط مطلع بوده و آنها را رعایت کند در غیر اینصورت اجازه‌ی وارد شدن به بازار بورس را نخواهد داشت، بنابراین اگر شما نیز دارای شرکتی هستید که قصد ورود به این نوع بازار را دارید و یا اینکه جزو خریداران سهام هستید و قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارید و مشتاق به دانستن این هستید که شرایط و مزایای بازار بورس چیست و به عبارتی آموزش بورس از صفر، با ما همراه باشید.

تاریخچه‌ی بورس ایران

به طور کلی هر اتفاقی و یا هر عملی دارای تاریخچه‌ای است که بیانگر نحوه‌ی بوجود آمدن آن است. بورس نیز از این قاعده مستثنی نیست چرا که یک شبه بوجود نیامده است و حاصل تدابیر بازرگانان اروپایی است که به منظور کاهش ضررهای خود اقدام به راه اندازی چنین بازاری نموده‌اند، هر چند ممکن است شکل آن همانند بازارهای بورس کنونی نبوده اما ماهیت و اصل کار همان چیزی است که در سالیان گذشته اجرا می‌شده است.

بورس در ایران در سال ۱۳۱۵ توسط فردی بلژیکی به نام “ران لوترفِلد” پایه ریزی شد، وی پس از مطالعه‌ی گسترده در زمینه‌ی بورس در ایران، اساسنامه بورس را تهیه و به مسئولان ایرانی ارائه کرد، اما با ۲۵ سال تاخیر مورد بررسی و تاسیس قرار گرفت، چرا که همزمان با وقوع جنگ جهانی دوم بود و شرایط برای اجرای آن مناسب نبود. اما بالاخره پس از بررسی‌های لازم و تصویب تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس، بازار بورس ایران در بهمن ۱۳۴۶ به طور رسمی شروع به فعالیت نمود. هرچند اوایل و یا حتی در سال‌های اخیر این بازار چندان مورد استقابل مردم ایران واقع نشد اما، اکنون افراد بسیاری به آن روی آورده، چرا که با توجه به وضعیت تورم کشور سرمایه گذاری در بانک‌ها چندان سودآور نبوده و در نتیجه سرمایه‌گذاران به دنبال یک راه بهتر به منظور سرمایه‌گذاری نیز هستند. بنابراین آموزش بورس ایران به منظور فعالیت هر چه بهتر در این بازار نیز ضروری و لازم است.

فرا بورس چیست

تفاوت فرابورس و بورس چیست ، فرابورس هم دقیقا بازاری شبیه بورس است با این تفاوت که قوانین کمتر سخت‌گیرانه‌ای برای شرکت‌ها دارد، به این دلیل که شرکت‌های کوچک و نوپا نیز بتوانند به این بازار وارد شوند. علاوه بر تفاوت در قوانین ورود به این دو بازار، تفاوت‌های دیگری بین آنها وجود دارد. تفاوت‌هایی همچون تعداد بازارهای هر کدام. بورس دارای دو بازار اول و دوم است که به یکدیگر مرتبط بوده، و عملکرد شرکت موجب انتقال وی به هرکدام از آنها می‌شود. به طور مثال اگر شرکتی در بازار دوم باشد و عملکرد آن بهبود یابد به بازار اول منتقل می‌شود و برعکس. اما اگر شرکتی در بازار دوم عملکرد خوبی نداشته باشد موجب اخراج آن از بورس می‌گردد.

فرابورس در ایران دارای سه بازار به نام‌های: بازار اول، بازار دوم و بازار پایه است. که هر کدام شرایط و ویژگی خاص خود را دارند، به طور مثال درصورتی که شرکت‌ها شرایط لازم و تعیین شده را داشته باشند می‌توانند در بازار اول و دوم سهام خود را عرضه و مبادله نمایند، اما اگر شرکتی فاقد این شرایط باشد می‌تواند در بازار پایه به معامله بپردازد. به طور کلی فرابورس دارای شرایط منعطف‌تری نسبت به بازار بورس است، به این علت که شرکت‌های کوچک و نوپا نیز امکان شرکت در چنین بازاری را داشته باشند. به طور کلی هر دو بازار بورس و فرابورس ایران دارای شرایط و ضوابط مختص به خود هستند و افرادی که تازه وارد هستند و قصد یادگیری قوانین و روش کار این دو بازار را دارند باید آموزش بورس به زبان ساده را نیز بیاموزند.

 

هدف از ایجاد بازار بورس چیست

زمانی که شرکتی وارد بازار بورس می‌شود، می‌پذیرد که بسیاری از اطلاعات شرکت خود را علنی کند و یا اینکه به افراد بسیاری پاسخگو باشد که مثلا چرا در این ماه سود منفی بوده، یا اینکه سود نداشته و … بنابراین این بازار باید برای شرکت یک امتیاز مثبت داشته باشد که انگیزه‌ی ورود به آن را ایجاد کند. مهم‌ترین دلیل ورود شرکت‌های مختلف به این بازار تامین سرمایه و گسترش فعالیت است، در این بازار با ارائه سهام خود می‌توانند با شریک کردن افراد دیگر در کسب و کار خود، سرمایه لازم در جهت گسترش شرکت را تامین کنند. هرچند ممکن است بسیاری از شرکت‌ها حاضر به ارائه اطلاعات خود نباشند و در نتیجه وارد این بازار نشوند، اما شرکت‌های بسیاری نیز هستند که تمایل به ورود بازار بورس دارند. بنابراین به منظور انتخاب بهتر برای خرید سهام شرکت‌های موفق و سودده باید بتوان این بازار را تحلیل نمود و سپس اقدام به خرید کرد، به عبارتی باید دانست که تحلیل تکنیکال چیست، تحلیل بنیادی چیست، به ویژه این که تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه به چه معنا است و چطور به انتخاب درست سهم کمک می‌کند.

منظور از سهم در بورس چیست

با تقسیم سرمایه شرکت سهامی به قسمت‌های یکسان و برابر، هر قسمت از آن برابر است با یک سهم، که این سهم درواقع بیانگر میزان و درصد مشارکت خریدار سهم در شرکت سهامی است. هر چند دارنده‌ی سهم نمی‌تواند ادعایی در مالکیت دارایی‌های شرکت داشته باشد، اما به اندازه‌ی سهم خود دارای حق و حقوق است، به طور مثال می‌تواند از منافع شرکت استفاده کند، دارای حق رای در مجمع عمومی است، و در صورت منحل شدن شرکت، در دارایی آن سهیم خواهد بود.

برای بدست آوردن تعداد سهام یک شرکت سهامی عام کافی است سرمایه‌ی آن شرکت را که حداقل دارای ۵ سهام‌دار است، به عدد ۱۰۰۰ ریال تقسیم کرد. به منظور درک بهتر این موضوع بهتر است به آموزش بورس ایران مراجعه کنید، که به صورت دقیق‌تر تمام اطلاعات و اصطلاحات نیز در آن قرار دارد.

تحلیل خرید و فروش سهام

منظور از تحلیل سهام در بازار بورس چیست ؟ قطعا هر شرکت و فعالیتی در طول دوره‌ی کاری خود ممکن است نقاط فراز و فرودی در سوددهی و یا زیان داشته باشد، بنابراین باید با دقت کافی و داشتن اطلاعات لازم اقدام به خرید سهام نمود. از ویژگی‌های بازار بورس این است که براساس تحلیل‌های مختلف می‌توان اقدام به خرید یا فروش نمود. به طور کلی دو نوع تحلیل در بازار بورس وجود دارد، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال، که هرکدام به نوبه‌ی خود و در جای خود حائز اهمیت است. اگر بخواهیم بگوییم تحلیل تکنیکال چیست و یا منظور از تحلیل بنیادی چیست هر کدام نیازمند یک بحث مفصل و مقاله‌ای جداگانه هستند، به همین منظور در اینجا اشاره‌ای کوتاه به آنها خواهیم داشت و سپس آموزش تحلیل بنیادی و یا آموزش  تحلیل تکنیکال بورس را به صورت مجزا خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

به طور کلی تحلیلی که با استفاده از صورت‌های مالی شرکت‌ها و وضعیت آنها صورت می‌گیرد را تحلیل بنیادی یا فاندامنتال نامیده و درواقع با بررسی صورت‌های مالی ارائه شده‌ی شرکت به این نتیجه می‌رسند که آیا در آینده این سهم وضعیت خوبی خواهد داشت یا خیر.

تحلیل تکنیکال

و اما تحلیلی که با استفاده از نمودارها و رفتار گذشته‌ی قیمت سهام صورت می‌گیرد و آینده‌ی سهم پیش‌بینی می‌شود را تحلیل تکنیکال می‌نامند. در این تحلیل با استفاده از نرم افزارهای مختلف می‌توان پیش‌بینی نمود که این سهم آیا افزایش خواهد داشت یا کاهش و در مواردی که فرد بسیار با تجربه و البته با اطلاعات کافی باشد، حتی می‌تواند روز دقیق افزایش یا کاهش قیمت آن سهام را پیش‌بینی نماید، بنابراین اگر شما نیز قصد دارید که به قدر کافی در این زمینه تبحر داشته باشید، باید آموزش تحلیل بنیادی پیشرفته و در تکمیل آن آموزش تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید، که بتوانید با استفاده از این تحلیل‌ها ابتدا وضعیت شرکت را مورد برررسی قرار دهید و سپس افزایش قیمت سهم را پیش‌بینی نمایید و سپس اقدام به خرید نمایید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به ساده‌ترین زبان شرح دهیم بورس چیست و سپس برخی اصطلاحات رایج آن را بیان نمودیم. به طور کلی مبحث بورس و تخصص به منظور فعالیت در آن، نیازمند یک مطالعه‌ی اساسی است که اطلاعات کافی را به شما انتقال دهد تا بتوانید با تبحر کافی وارد این بازار شوید، به همین دلیل تیم (…..) سعی دارد با ارائه آموزش‌های مربوط به بورس شما را در این مسیر یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =