تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی چیست و چه استفاده‌ای دارد؟ افزایش دارایی یکی از اهداف سرمایه‌گذاری است، که البته اغلب افراد بدنبال یافتن بهترین روش سرمایه‌گذاری به منظور افزایش هر چه بیشتر دارایی خود هستند. سرمایه‌گذاری در بورس یکی از روش‌هایی است که متناسب با افزایش تورم نه تنها ارزش دارایی را حفظ می‌کند بلکه می‌تواند آن را افزایش دهد. بنابراین بسیاری از افراد به سمت این بازار تمایل پیدا کرده و سعی می‌کنند سرمایه‌ی خود را وارد این بازار نمایند. اما نباید فراموش کرد که سرمایه‌گذاری در این بازار به همین سادگی هم نیست که با خرید سهام عملیات سرمایه‌گذاری انجام شود و منتظر کسب سود باشیم، بلکه باید اصول و روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار سهام را به خوبی دریافت تا بتوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن را انجام داد. تحلیل بنیادی یکی از روش‌هایی است که با فراگیری آن می‌توان مطمئن‌تر به انتخاب سهم یا فروش آن پرداخت. در ادامه بیشتر خواهیم گفت که تحلیل بنیادی چیست.

منظور از تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی روشی است که به بررسی ارزش ذاتی سهام می‌پردازد. درواقع روشی است که با استفاده از عوامل مختلف اقتصادی و مالی به محاسبه‌ی ارزش ذاتی یک سهم پرداخته و به تحلیل‌گر می‌گوید که ارزش ذاتی این سهم اکنون بالاتر از ارزش بازاری (قیمت فعلی) آن است یا پایین‌تر و بر این اساس سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرد که سهم خود را افزایش دهد یا برعکس به فروش برساند. در این روش هر عاملی که بر ارزش ذاتی سهم اثر گذار باشد در نظر گرفته می‌شود عواملی همچون اقتصاد خرد و اقتصاد کلان. پس تا اینجا متوجه شدیم که اساس کار تحلیل بنیادی چیست و چطور به سرمایه‌گذار کمک می‌کند. حال نیز بهتر است بدانیم که این تحلیل چگونه صورت می‌گیرد.

روش کار تحلیل بنیادی

در بخش قبل ذکر کردیم که تحلیل بنیادی ارزش ذاتی سهم را نشان می‌دهد، اما به همین سادگی نیست بلکه در این روش علاوه بر توجه به اعداد و ارقام موجود در ترازنامه‌ی یک شرکت و نقدینگی و وضعیت درآمد آن، به بخش‌های نامشهود شرکت که در واقع براحتی قابل مشاهده و درک نیستند، مانند کیفیت مدیریت و سایر عوامل غیرقابل اندازه‌گیری نیز توجه ویژه‌ای می‌شود و همین امر موجب می‌شود که ارزش ذاتی یک سهم به خوبی محاسبه گردد و سرمایه‌گذار بهتر تصمیم بگیرد. بدین صورت که اگر ارزش ذاتی یک سهم بیشتر از قیمت فعلی آن در بازار محاسبه شود، بدین مفهوم است که این سهم در بازار کم قیمت‌گذاری شده و انتظار می‌رود که در گذر زمان رشد کرده و به قیمت واقعی خود برسد بنابراین سرمایه ‌گذار اقدام به خرید آن سهم می‌نماید.

درصورتی که اگر ارزش ذاتی یک سهم کمتر از قیمت فعلی آن محاسبه شود، بیانگر آن است که سهم بالاتر از قیمت واقعی خود ارزش گذاری شده در نتیجه قابل پیش‌بینی است که قیمت آن کاهش می‌یابد، پس سرمایه‌گذار اگر در سبد سرمایه‌گذاری خود از این سهم داشته باشد، حتما آن را به فروش می‌رساند، تا از زیان جلوگیری نماید.

عوامل کمی و کیفی موثر بر تحلیل بنیادی چیست؟

عوامل کمی

همانطور که از نام آن پیداست عوامل کمی، عواملی است که قابل اندازه‌گیری بوده و در قالب اعداد قابلیت نمایش دارند و ویژگی‌های عددی را نیز شامل می‌شوند. این عوامل که به وسیله‌ی صورتحساب‌های مالی شرکت به‌دست می‌آیند، سود، درآمدهای کوتاه مدت، نقدینگی و سایر دارایی‌ها را نشان می‌دهند. صورت وضعیت‌های مالی که در این حوزه باید به آن توجه داشته باشید عبارت‌اند از: ترازنامه، صورتحساب درآمد و صورت سود و زیان.

ترازنامه، بیانگر توانایی شرکت در ایجاد تعادل میان دارایی‌ها و بدهی‌های خود به سایر نهادها است. به منظور دانستن میزان درآمد و مخارج شرکت در یک دوره‌ی زمانی معین، باید به صورتحساب درآمد آن شرکت مراجعه نمایید، که به شما خوهد گفت آیا شرکت کسب درآمد داشته یا درآمد از دست داده است. با مطالعه‌ی وضعیت نقدینگی، میزان نقدینگی لازم در جهت بهبود و گسترش کسب و کار شرکت قابل بررسی خواهد بود. بنابراین با استفاده از تحلیل بنیادی کمی، قادر به تشخیص این خواهید بود که شرکت پولسازی می‌کند یا خیر، آیا سوددهی خواهد داشت، و یا اینکه درآمد در کوتاه مدت افزایش خواهد داشت یا خیر، در واقع اگر شرکتی به سوددهی رسیده باشد بیانگر رشد مثبت و حرکت رو به جلوی آن خواهد بود. بنابراین شرکتی سالم است که بتواند بدهی‌های خود را تسویه نماید، نه اینکه در گذر زمان این بدهی‌ها افزایش یابد و هیچ چشم‌انداز روشنی نداشته باشد.

عوامل کیفی

منظور  از عوامل کیفی در تحلیل بنیادی، میزان کیفیت و سایر ویژگی‌های غیرقابل اندازی‌گیری هستند، عواملی مانند؛ کیفیت نحوه مدیریت، مجوزها و گواهینامه‌ها، اعتبار نام تجاری و تکنولوژی‌های مورد استفاده در شرکت. بنابراین این‌ها همه عواملی هستند که در هیچکدام از گزارش‌های عددی قابل مشاهده نیستند. شاید اینجا سوال ایجاد شود که مهم‌ترین عوامل کیفی موثر در تحلیل بنیادی چیست و آیا نیاز است که همه‌ی عوامل کیفی مورد بررسی قرار گیرند؟ در ادامه چند مورد از مهمترین عوامل کیفی را برای شما بیان می‌کنیم؛

مدل تجاری

در تحلیل بنیادی به منظور بررسی عامل کیفی مدل تجاری شرکت باید با پرسیدن سوالاتی همچون فعالیت شرکت دقیقا چیست؟ آیا درآمد جاری حاصل از اجرای مدل اصلی کسب و کار شرکت است؟ و سایر سوالاتی از این دست که معین می‌کند مدل اصلی کسب و کار شرکت چیست به مدل تجاری مورد استفاده‌ی شرکت پی برد.

مزیت رقابتی

مزیت رقابتی از جمله مواردی است که موفقیت بلند مدت شرکت را در پی خواهد داشت. بنابراین یک شرکت موفق باید بتواند مزیت رقابتی خود را ایجاد و حفظ کند.

مدیریت

داشتن بهترین مدل تجاری، یا بالاترین مزیت رقابتی بدون مدیریت صحیح هرگز نمی‌تواند شرکت را به موفقیت برساند، بر همین اساس بهتر است بگوییم مهمترین عامل کیفی که موجب سرمایه‌گذاری در یک شرکت می‌گردد مدیریت آن است.

به طور کلی عوامل کیفی به تنهایی و یا عوامل کمی بدون در نظر گرفتن عوامل کیفی معیار مناسبی جهت تصمیم‌گیری در تحلیل بنیادی نیستند، و تحلیل‌گران حرفه‌ای در زمان تحلیل یک شرکت هر دو گروه عوامل را به طور همزمان مورد بررسی قرار می‌دهند. بنابراین به عنوان یک سرمایه‌گذار اگر زمانی تصمیم به تحلیل بنیادی یک شرکت گرفتید لازم است همه‌ی این موارد را مدنظر داشته باشید و به طور دقیق بدانید که تحلیل بنیادی چیست، اما اگر از دانش کافی در این حوزه بهره‌مند نیستید بهتر است به متخصصان این حوزه مراجعه نمایید تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =