نحوه دریافت کد بورسی | هر آنچه باید درباره ی کد بورسی بدانید

نحوه دریافت کد بورسی هر آنچه باید درباره ی کد بورسی بدانید

این روزها در بسیاری از محافل و شبکه های اجتماعی درباره ی بورس صحبت می شود. از ابتدای سال جاری بازار بورس ایران با استقبال زیادی روبرو شده است. افراد زیادی در این روزها در پی این هستند که در بازار بورس سرمایه گذاری کنند. در بازار بورس مانند بسیاری از نهادهای مالی هر فرد برای انجام معامله باید یک شناسه ی کاربری منحصر به خودش را داشته باشد، این شناسه در بازار بورس همان کد بورسی (کد سهامداری) است. هر شخص باید پیش از ورود به بورس نسبت به دریافت کد بورسی اقدام کند. سوالات متعددی مانند “کد بورسی چیست” و “نحوه دریافت کد بورسی چگونه است”، توسط کاربران مطرح می شود. اگر شما نیز قصد ورود به بازار بورس را دارید با ما در این مقاله همراه باشید زیرا سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم و ابهامات موجود در این زمینه را برطرف کنیم.

کد بورسی چیست؟

کد بورسی که به آن کد سهامداری هم گفته می شود، کد منحصر به فردی است که هر شخص برای انجام معاملات در بازار بورس به آن احتیاج دارد. وظیفه ی صدور این کد به عهده ی کارگزاری ها است. همانطور که شما برای استفاده از خدمات بانک ها با مراجعه به یکی از شعب آن ها، نسبت به افتتاح حساب و دریافت شماره حساب اقدام می کنید؛ برای گرفتن کد بورس باید به کارگزاری ها مراجعه کنید. تا زمانی که این کد برای شما صادر نشده باشد، امکان معامله نخواهید داشت.

این کد که دقیقا مثل شماره ملی‌تان فقط مختص به شما است، از ۳ حرف اول نام خانوادگی‌تان و ۵ عدد که به صورت تصادفی انتخاب شده اند؛ تشکیل شده است. به طور مثال به آقای رضایی کد رضا۵۶۴۸۱ تعلق می گیرد

حالا که با کد بورسی و ساختار این کد آشنا شدید، به سراغ نحوه دریافت کد بورسی خواهیم رفت.

نحوه دریافت کد بورسی

برای دریافت کد بورسی باید به شعب یکی از کارگزاری ها مراجعه کنید. در زمان مراجعه به کارگزاری مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

مدارک لازم برای گرفتن کد بورس (اشخاص حقیقی)

 • اصل شناسنامه به همراه کپی صفحه اول و توضیحات
 • اصل و کپی کارت ملی (پشت و رو)
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • شماره حساب و شبای کارت بانکی (حساب حتما باید به نام خودتان باشد)
 • مدارک لازم برای گرفتن کد بورس (اشخاص حقوقی)
 • کپی آگهی رسمی تاسیس شرکت در روزنامه
 • کپی آخرین آگهی تغییرات در روزنامه رسمی
 • کپی اساسنامه شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره شرکت
 • کپی صورت های مالی تایید شده توسط حسابرس قانونی
 • کپی آخرین آگهی منتشر شده در روزنامه رسمی در خصوص اعضای هیات مدیره و دارندگان امضای مجاز

پس از تکمیل فرم های احراز هویت، فرم درخواست کد مشتریان حقیقی در بورس کالای ایرانی و پاسخ به سوالات آزمون ۴ گزینه ای (به منظور سنجش اطلاعات شما از بازار بورس)، کارگزاری مدارک و فرم های شما را به سازمان بورس ارائه می دهد و پس از ۲ یا ۳ روز کاری کد بورسی شما صادر می شود. علاوه بر انجام این مراحل، شما باید در سامانه سجام نیز اطلاعات خود را ثبت کنید. در ادامه درباره ی این سامانه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

آیا دریافت کد بورسی به صورت غیر حضوری امکان پذیر است؟

از آنجایی که در ماه های اخیر بیماری کرونا وضعیت بحرانی و خطرناکی را به وجود آورده است بسیاری از افراد ترجیح می دهند که بیشتر کارهای خود را به صورت آنلاین انجام دهند. با توجه به اینکه از ابتدای سال ۱۳۹۹ تقاضا برای دریافت کد بورسی بالا بوده است؛ بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا می توانند بدون مراجعه به کارگزاری ها کد بورسی را به صورت آنلاین و غیر حضوری دریافت کنند؟

در حال حاضر پاسخ به این سوال منفی است. فعلا شرایطی فراهم نشده که تمامی مراحل به صورت آنلاین انجام شود. شما می توانید با مراجعه به سایت برخی از کارگزاری ها مانند گارگزاری آگاه، در سایت عضو شوید و به جای مراجعه ی حضوری، مدارک خود را در سایت بارگذاری و نسبت به تکمیل فرم ها اقدام کنید؛ سپس باید از فرم ها پرینت بگیرد و برای احراز هویت حتما باید به صورت حضوری به شعب کارگزاری ها یا دفاتر پیشخوان مراجعه کنید.

ثبت نام در سجام

سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) یک سامانه برای شناسایی مشتریان جهت ورود به بازار بورس و اوراق بهادار است، این سامانه با هدف مبارزه با پولشویی، با شناسایی کدهای ناشناخته معاملاتی و جلوگیری از فعالیت آن ها، راه اندازی شد. طبق مصوبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ سازمان بورس و اوراق بهادار، افراد باید نسبت به ثبت اطلاعات خود در این سامانه اقدام کنند. پس از ثبت شدن اطلاعاتی مانند اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دائمی فرد در سایت سجام (www.sejam.ir)، شخص می تواند از خدمات پایه نظیر دریافت کد بورسی و … استفاده کند. سهامداران باید برای احراز هویت خود در سجام به یکی از شعب دفاتر پیشخوان دولت یا کارگزاری ها مراجعه و فرآیند احراز هویت را طی کنند. این کار یک بار برای همیشه انجام می شود و پس از ثبت اطلاعات، هیچ نهاد مالی نیاز به دریافت دوباره اطلاعات سهامدار ندارد.

فعال شدن کد بورس

در این قسمت درباره ی فعال شدن کدهای بورسی جدید و کدهای قدیمی که ممنوع المعامله هستند، توضیح خواهیم داد:

فعال شدن کدهای بورسی جدید

طبق مصوبه ی جدید، افرادی که پس از تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۸ برای دریافت کد بورسی اقدام کنند، کد بورسی بعد از گذراندن مراحل زیر فعال خواهد شد:

 • متقاضیان باید در آزمونی که توسط کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار یا شرکت های کارگزاری و با نظارت کانون کارگزاران بورس، برگزار می شود، پذیرفته شوند.
 • پس از سپری شدن ۱ ماه از تاریخ صدور کد بورسی، شخص می تواند در بازار معامله کند.

تبصره: خرید سهام در عرضه های اولیه و فروش آن، خرید و فروش امتیازات مسکن، اوراق با درآمد ثابت و واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها از این مصوبه مستثنی می باشند.

رفع ممنوع المعامله بودن کدهای بورسی غیر فعال

در صورتیکه مدت زمان زیادی از کد بورسی خود استفاده نکرده باشید، این کد غیر فعال می شود و تا زمانی که نسبت به فعال کردن آن اقدام نکنید، ممنوع المعامله خواهید بود. برای رفع این ممنوعیت سازمان بورس شرایطی را فراهم کرده است که بدون مراجعه به کارگزاری ها بتوانید این مشکل را حل کنید.

 1. ابتدا باید در سایت سجام عضو شده باشید (در صورتیکه عضو نباشید)
 2. سپس به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه (https://ddn.csdiran.com/login) مراجعه کنید و پس از انتخاب گزینه “میز خدمت الکترونیک”، درخواست رفع ممنوع المعامله بودن را ارسال کنید.

حداقل سن برای دریافت کد بورسی

برای گرفتن کد بورس آفلاین حداقل سن تعیین نشده است و همه ی افراد می توانند کد بورسی آفلاین دریافت کنند؛ افراد زیر ۱۸ سال نمی توانند کد بورسی آنلاین دریافت کنند. سرپرست فردی که زیر ۱۸ سال، سن دارد می تواند نسبت به دریافت کد بورسی آفلاین اقدام کند. تفاوت کد بورسی آنلاین و آفلاین در سامانه معاملاتی و نوع ثبت سفارش است.

افراد بالای ۱۸ سال که کد بورسی آنلاین دریافت کرده اند می توانند از طریق سامانه معاملاتی آنلاین، معاملات خود را انجام دهند و به محض اینکه سفارش خود را وارد سیستم کنند، سفارش شان ثبت خواهد شد.

افرادی که کد بورسی آفلاین دارند از طریق سامانه معاملاتی آفلاین، سفارش خود را ثبت می کنند و پس از ۱۵ دقیقه کارگزاری سفارش آن ها را در به سیستم معاملات بورس می فرستد.

حداقل مدرک برای دریافت کد بورسی

طبق اطلاعیه ی سازمان بورس و اوراق بهادار از تاریخ ۹ دی سال ۱۳۹۸ شرط داشتن مدرک دیپلم برای گرفتن کد بورس حذف شده است. از این تاریخ به بعد همه ی افراد بالای ۱۸ سال می توانند نسبت به دریافت کد بورسی آنلاین اقدام کنند.

فراموشی کد بورسی

در پایان باید به یک نکته راجع به افرادی که در گذشته برای دریافت کد بورسی اقدام کرده اند و در حال حاضر آن را فراموش کرده باشند، اشاره کنیم. برای این افراد کد بورسی جدید صادر نمی شود (برای هر کد ملی تنها یک کد بورسی، در تمام طول عمر فرد، صادر می شود). این افراد می توانند با در دست داشتن مدارک هویتی خود و مراجعه به شعب یکی از کارگزاری ها یا دفاتر پیشخوان نسبت به استعلام کد بورسی خود، اقدام کنند.

جمع بندی

در این مقاله شما را با نحوه دریافت کد بورسی آشنا کردیم برخی از نکات به طور خلاصه در این قسمت بیان می کنیم.

 • مدارک لازم برای دریافت کد بورسی: کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی، آخرین مدرک تحصیلی، شماره حساب و شماره شبای بانکی
 • مراجعه به شعب کارگزاری ها یا دفاتر پیشخوان: در حال حاضر باید به منظور احراز هویت به این مراکز مراجعه کنید و فعلا این امکان وجود ندارد که تمامی مراحل گرفتن کد بورس را به صورت آنلاین انجام دهید.
 • ثبت نام در سایت سجام: همه ی سهامداران باید به منظور احراز هویت در این سایت ثبت نام کنند.
 • فعال شدن کد بورس: طبق مصوبه جدید، پس از قبولی در آزمون، یک ماه بعد از صدور کد بورسی، شخص می تواند معاملات خود را در بازار بورس آغاز کند.
 • حداقل سن برای گرفتن کد بورس: تمامی افراد بالای ۱۸ سال می توانند برای گرفتن کد بورس آنلاین اقدام کنند.
 • حداقل مدرک برای گرفتن کد بورس: در حال حاضر شرط حداقل دیپلم برای دریافت کد بورسی حذف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شش =