هر آنچه باید درباره نحوه تبدیل حق تقدم به سهم بدانید

در این روزها اخبار زیادی درباره ی حضور مردم در کارگزاری ها و دفاتر خدمات پستی برای دریافت کد بورسی منتشر می شود. استقبال از بازار بورس از این نظر که ورود نقدینگی به بازار بورس می تواند به رونق تولید کمک کند؛ را می توان مثبت ارزیابی کرد؛ اما اگر سهامداران بدون هیچ دانش و آگاهی، به بازار بورس وارد شوند می تواند در بلند مدت اثر منفی هم بر بازار و هم بر سرمایه ای که به صورت هیجانی وارد بازار شده است، داشته باشد. پس توصیه ی ما این است که حتما بازار را بشناسید و با اصطلاحات رایج در بازار آشنا شوید.

یکی از اصطلاحاتی که زیاد به گوش می خورد حق تقدم سهام و تبدیل حق تقدم به سهم است. ما در این مقاله تصمیم داریم به شما بگوییم که حق تقدم سهم چیست و چگونه به جود می آید؟ و همچنین تبدیل حق تقدم به سهم چگونه صورت می گیرد؟ پیش از اینکه به این سوالات پاسخ دهیم باید راجع به افزایش سرمایه ی شرکت ها اطلاعاتی داشته باشید.

 

افزایش سرمایه در شرکت ها

شرکت ها در طول سال به منظور انجام برخی کارها همانند توسعه ی مجموعه، انجام پروژه های جدید نیاز و … به سرمایه جدید دارند. شرکت ها در مجمع فوق العاده جهت افزایش سرمایه تصمیم می‌گیرند؛ در صورتیکه سهامداران با افزایش سرمایه موافقت کنند، شرکت نسبت به افزایش سرمایه به یکی از روش های زیر اقدام خواهد کرد:

  • افزایش سرمایه از آورده ی نقدی و مطالبات سهامداران

در این روش زمانی که شرکت سود انباشته ی کافی نداشته و نیاز به سرمایه هم داشته باشد از آورده ی نقدی سهامداران استفاده می کند، به این صورت که اوراقی که حق تقدم سهم نام دارند منتشر می کنند و سهامداران می توانند با خرید این حق تقدم به تامین سرمایه شرکت کمک می کند. در صورت خرید این حق بعد از مدتی فرآیند تبدیل حق تقدم به سهم اتفاق می افتد.

  • افزایش سرمایه از سود انباشته ی شرکت

زمانی که شرکت سودی بدست می آورد مقداری از این سود را میان سهامداران خود تقسیم می کند و بخشی از آن را که به آن سود تقسیم نشده می گویند، نگه داری می کند تا سرمایه ی مورد نیاز برای پروژه های جدید را از محل این سود تامین کند.

  • افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی

طبق اصل ۱۴۱ قانون تجارت اگر زیان انباشته ی شرکت بیش از نصف سرمایه شرکت باشد، شرکت باید مجمع عمومی فوق العاده را تشکیل دهد و نسبت به ادامه ی فعالیت یا انحلال شرکت تصمیم بگیرد. در صورتی که شرکت بتواند با فروش دارایی هایش میزان سرمایه را افزایش دهد، دیگر مشمول این قانون نخواهد بود؛ به این روش افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی گویند.

  • افزایش سرمایه به روش صرف سهام

صرف سهام به معنای تفاوت قیمت بازاری و قیمت اسمی سهم است. در این روش، شرکت سهام را با قیمتی بالاتر از قیمت اسمی می فروشد و ما به التفاوت آن را به یا به حساب اندوخته واریز می‌کند یا برای سهامداران سهام جدید منتشر می‌کند.

حالا که با روش های افزایش سرمایه آشنا شدید به سراغ حق تقدم سهم و نحوه تبدیل حق تقدم به سهم می‌رویم.

 

حق تقدم سهم چیست؟

زمانی که شرکت ها اقدام به افزایش سرمایه می کنند، سهام آن ها نیز به نسبتی که سرمایه را افزایش داده اند، افزایش خواهد یافت. اگر شرکت ها با استفاده از آورده‌ی نقدی سهامداران اقدام به افزایش سرمایه کنند، از آنجا که سهامداران تامین کننده ی این سرمایه هستند در اولویت داشتن این سهام قرار دارند (منظور سهامدارانی هستند که در زمان تشکیل مجمع فوق العاده سهام این شرکت را داشته باشند) به این حق، حق تقدم در خرید سهم گویند. اما تبدیل حق تقدم به سهم چگونه اتفاق می افتد؟

 

نحوه استفاده از حق تقدم سهم

فرض کنید بانک ملت افزایش سرمایه ای را ثبت کند. نمادی در بازار با عنوان وبملتح باز می شود و سهامداران می توانند در بازه ی زمانی ۲ ماهه اقدام به خرید یا فروش این حق تقدم ها کنند.

در این بازه ی زمانی ۲ ماهه چند حالت اتفاق می افتد:

  • سهامداران شرکت با پرداخت قیمت اسمی سهم (۱۰۰۰ ریال) می توانند این سهام را خریداری کنند.
  • همچنین کسانی که نمی خواهند حق تقدم سهم را داشته باشند اقدام به فروش آن ها می کنند.
  • سایر سهامدارانی که در بازار هستند می توانند نسبت به خرید و فروش این حق تقدم ها اقدام کنند (معمولا افرادی که علاقه به نوسان گیری دارند، اقدام خرید و فروش حق تقدم سهام در این ۲ ماه می کنند).

 

مدت زمان تبدیل حق تقدم به سهم

اگر سهامداری حق تقدم سهم را در بازه ی زمانی ۲ ماهه خریداری کرده باشد پس از ۴ تا ۶ ماه تبدیل حق تقدم به سهم به صورت خودکار اتفاق می افتد و سهام جدید به پرتفوی سهامدار اضافه خواهند شد.

 

اگر از حق تقدم استفاده نکنیم

اگر در فرصت ۲ ماهه سهامداران شرکت اقدام به خرید سهام (پرداخت قیمت اسمی سهم) نکرده باشند، به آن حق تقدم استفاده نشده گویند. در این حالت شرکت اقدام به فروش این حق تقدم سهم می کند و پس از کسر هزینه ها، مبلغ باقی مانده را به حساب سهامداران واریز می کند.

 

نکته ی مهم درباره معامله حق تقدم سهم

دامنه ی نوسان در نمادهای حق تقدم ۲۰% (۱۰% ±) در طول روز است و این مسئله باعث می شود که در هنگام معامله با ریسک بالاتری روبرو باشید. توصیه اکید ،مخصوصا به تازه واردن، این است که در نمادهای حق تقدم اقدام به خرید و فروش نکنند.

توجه کنید که حفظ سرمایه از کسب سود بالاتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 2 =