هر آنچه باید راجع به آزادسازی سهام عدالت بدانید

هر آنچه باید راجع به آزادسازی سهام عدالت بدانید

در این ایام نه تنها مردم نسبت به موضوعات مربوط به بازار بورس کنجکاو شده اند و تمایل زیادی به سرمایه گذاری در بازار سرمایه را دارند، بلکه دولت نیاز توجه ویژه ای نسبت به این بازار پیدا کرده است، به نظر می رسد دولت تصمیم دارد که نقدینگی سرگردان را وارد بازار بورس کند تا از آشفتگی در بازارهای ارز، طلا، مسکن و … جلوگیری کند. یکی از مباحث داغ این روزها، موضوع آزادسازی سهام عدالت است. حتما درباره ی آزادسازی سهام عدالت در اخبار و شبکه های اجتماعی، مطالبی را شنیده باشید. برای بسیاری از افراد سوالات زیادی در این خصوص که منظور از این آزادسازی چیست؟ به چه روش هایی می توان این کار را انجام داد؟ مزایای این روش ها کدامند؟ در این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

سهام عدالت چیست؟

در سال ۱۳۸۵ سهام برخی شرکت های بورسی و غیر بورسی به منظور حمایت از دهک های پایین جامعه، به این افراد تعلق گرفت. در حال حاضر تعداد شرکت های حاضر در پرتفوی سهام عدالت، ۴۹ شرکت (۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیر بورسی) می باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، ۳۵ شرکت بورسی حاضر در سبد سهام عدالت، در زمان واگذاری ارزشی معادل ۲۲۷ هزار و ۸۲۵ میلیارد ریال داشته اند و ارزش روز آن ها به ۲۳۵۹ هزار و ۱۸۵ میلیارد ریال افزایش یافته است. ۱۴ شرکت غیربورسی حاضر در پرتفوی در زمان واگذاری، ارزش آنها ۳۸ هزار و ۵۳۸ میلیارد ریال و ارزش روز آن ها نیز به همین میزان برآورد شده است.

از کجا بدانیم که سهام عدالت به ما تعلق گرفته است؟

برای کسب اطلاع در این زمینه باید به سامانه الکترونیکی سهام عدالت (https://samanese.ir/) مراجعه کنید. پس از ورود به این وب سایت دو گزینه ی “ورود به سامانه” و “ورود به سایت” را مشاهده می کنید. برای کسب اطلاع از وضعیت سهام تان، گزینه “ورود به سامانه” را انتخاب کنید و به دقت اطلاعات خود را وارد کنید. برای اینکه از آخرین اخبار درباره ی سهام عدالت مطلع شوید، گزینه ی “ورود به سایت” را انتخاب کنید.

چه میزان سهم به افراد تعلق گرفته است؟

به همه ی افراد به یک میزان سهم تعلق نگرفته است. پس نمی توان رقم دقیقی در این مورد اعلام کرد. به اغلب مددجویان مبلغ یک میلیون تومان و به سایرین، مبالغ کمتری سهم تعلق گرفته است. با مراجعه به سامانه الکترونیکی سهام عدالت از قسمت “صورت وضعیت دارایی سهام” می توانید متوجه شوید که از اصل سهام، چه میزان سهم به شما تعلق گرفته است (البته این مبلغ ارزش روز سهام شما نیست، قطعا ارزش روز سهام از این میزان بالاتر است).

در ادامه به موضوع اصلی که همان آزادسازی سهام عدالت است می پردازیم.

بررسی مزایای روش مستقیم و غیرمستقیم در آزادسازی سهام عدالت

طی لایحه ای که دولت ارائه داده است، سهامداران می توانند یکی از دو روش مستقیم یا غیر مستقیم را برای آزادسازی سهام انتخاب کنند. در این قسمت ویژگی های این دو روش را بررسی می کنیم تا هر فرد بتواند نسبت به انتخاب یکی از این روش ها تصمیم بگیرد.

روش آزادسازی مستقیم:

 • در این روش مالکیت و مدیریت سهام بدون واسطه و به صورت مستقیم در اختیار فرد قرار می گیرد.
 • متناسب با میزان سهمی که در ابتدا تخصیص یافته است، به هر فرد، تعدادی از سهام شرکت های بورسی و در ازای شرکت های غیر بورسی، سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی تعلق خواهد گرفت.
 • افرادی که این روش را انتخاب می کنند، یک باره نمی توانند همه سهام خود را بفروشند؛ بلکه طبق دستور شورای عالی بورس می توانند در یک مقطع زمانی خاص، درصدی از سهام خود را بفروشند.
 • در صورتی که این سهام را نفروشید، طبق قانون تجارت، سهامدار به حساب می آیید و سود این شرکت ها به شما تعلق خواهد گرفت.
چند نکته ی مهم درباره ی انتخاب این روش:
 • طبق گفته رئیس سازمان خصوصی سازی افرادی که این روش را انتخاب می کنند، فعلا نیازی به دریافت کد بورسی ندارند؛ بعد از پایان فرصت یک ماهه فهرست این افراد به سمات (شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجه) ارسال می شود و در آنجا برای سهامداران عدالت کد بورسی در نظر گرفته می شود و سهام به نام فرد می شود.
 • در صورتی که فردی در سایت سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) احراز هویت نشده باشد، بعدا باید یک بار به این سامانه مراجعه کند و احراز هویت شود.
 • افرادی که کد بورسی داشته باشند و این روش را انتخاب کنند، پس از ۲ ماه این سهام به پرتفوی آن ها اضافه خواهد شد.
 • توصیه می شود کسانی که اطلاعات کافی درباره ی بازار بورس دارند و می توانند به خوبی پرتفوی خود را مدیریت کنند، این روش را انتخاب کنید.

روش آزادسازی غیر مستقیم

 • مالکیت و مدیریت سهام در این روش با واسطه و به صورت غیر مستقیم در اختیار فرد قرار می گیرد.
 • در این روش شرکت های سرمایه گذاری استانی سامان دهی سهام شما را به عهده خواهند گرفت و شما حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت.
 • در این روش به سهامداران، سهام در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (۷۰%) و صندوق های سرمایه گذاری پروژه استانی (۳۰%) تعلق خواهد گرفت.

دو موضوع خیلی مهم در رابطه با انتخاب روش در سامانه

 • در حال حاضر در سامانه برای همه به صورت پیش فرض گزینه آزادسازی غیر مستقیم انتخاب شده است. در صورتیکه تمایل دارید که روش مستقیم را انتخاب کنید، باید با مراجعه به سایت، روش مستقیم را انتخاب کنید. در صورتیکه در موعد مقرر خودتان نسبت به وضعیت سهام تصمیم نگیرید، بعد از پایان پروژه آزادسازی سهام عدالت، روش غیر مستقیم برای شما ثبت خواهد شد.
 • نکته ی مهم دیگر این است که تنها یک بار می توانید روش آزادسازی را انتخاب کنید و پس از آن امکان ویرایش برای شما وجود نخواهد داشت؛ پس ابتدا همه ی جوانب را بررسی کنید و پس از اینکه تصمیم نهایی را اتخاذ کردید، نسبت به انتخاب روش مد نظرتان، اقدام کنید.

انتقال سهام متوفیان به وراث

در ابتدای اجرای این طرح وراث می توانستند به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند و سهام عدالت متوفی را دریافت و بین وراث تقسیم کنند؛ اما طبق اخبار منتشر شده در تاریخ ۱۴/۲/۱۳۹۹، انتقال سهام عدالت به وراث موقتا متوقف شده است. به گفته ی یکی از اعضای سازمان خصوصی سازی پس از پایان پروژه ی آزادسازی سهام عدالت، وراث می توانند ظرف یک یا دو ماه با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت، اقدامات قانونی لازم را انجام دهند و پس از آن از طریق شرکت سپرده گذاری، انتقال سهام انجام خواهد شد.

خرید و فروش وکالتی سهام عدالت

از آنجا که احتمال می رود برخی از افراد اقدام به خرید و فروش وکالتی سهام عدالت کنند، ذکر چند نکته ضروری است:

 • خرید و فروش وکالتی سهام عدالت غیرقانونی و فاقد وجاهت است.
 • این سهام بر اساس موازین قانونی بازار سرمایه صرفا در بازار بورس مورد معامله قرار خواهند گرفت.
 • پیش از ثبت نهایی سهام به نام مشمولین، هرگونه وکالت و انتقال به غیر، از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، اعتبار نخواهد داشت.

جمع بندی

در این مقاله به مقوله آزادسازی سهام عدالت پرداختیم، در این قسمت نکات مهم این مقاله را به طور خلاصه بیان می کنیم.

 • افراد از تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ تا ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ (به مدت یک ماه) فرصت دارند نسبت به انتخاب روش مستقیم یا غیر مستقیم برای آزادسازی سهام اقدام کنند.
  برای کسب اطلاعات درباره ی وضعیت سهام و انتخاب روش آزادسازی به سامانه الکترونیکی سهام عدالت (https://samanese.ir) مراجعه کنند.
 • تنها یک بار می توانید روش مد نظر خود را انتخاب کنید و پس از آن امکان ویرایش وجود ندارد.
 • در صورتیکه تا قبل از پایان مهلت تعیین شده، نسبت به انتخاب یک روش تصمیم گیری نکنید، در پایین مهلت مقرر، روش غیرمستقیم برای شما انتخاب خواهد شد.
 • طبق آخرین صحبت های رئیس سازمان خصوصی سازی فعلا نیازی به مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت برای دریافت کد بورسی نیست. پس از پایان پروژه ی یک ماهه ی آزادسازی سهام، اطلاعات افراد به سمات، ارسال و کد بورسی برای آن ها صادر خواهد شد.
 • سهامداران بعدا می توانند با یک بار مراجعه به سامانه سجام، اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند و احراز هویت شوند.
 • در روش آزادسازی مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام به عهده ی خود شخص است. قابلیت نقل و انتقال این سهام بر اساس محدودیت های مقداری و زمانی خواهد بود که توسط شورای عالی بورس، تعیین خواهد شد.
 • در روش آزادسازی غیر مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام به عهده شرکت های سرمایه گذاری استانی خواهد بود و سهامداران خودشان قادر نخواهند بود راجع به فروش سهام تصمیم گیری کنند.
  وراث پس از پایان پروژه ی آزادسازی سهام می توانند به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند و اقدامات قانونی را برای انتقال سهم به ورثه را طی کنند.
 • خرید و فروش وکالتی سهام عدالت غیرقانونی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *